Cyberkrig med krudt og kugler

Skal Nato sende missiler mod hackere? Det bliver afgjort i næste uge.

Artikel top billede

På et topmøde i Lissabon i næste uge skal Nato fastlægge sit nye strategiske koncept. Et af de aktuelle spørgsmål er, hvorvidt militærpagten skal reagere på et internet-angreb med militære midler. I øjeblikket kræves et væbnet angreb på et Nato-medlem, før militærpagten kan reagere med et modangreb.

Men forslaget er, at Nato fremover også skal kunne slå igen med et militært angreb hvis et af medlemslandene f.eks. bliver udsat for et massivt cyberangreb som lammer energiforsyningen.

Spørgsmålet om Natos reaktion i en cyberkrig bliver i øjeblikket diskuteret i det tyske parlament, hvor politikere fra både regering og opposition afviser tanken om at sende missiler mod hackere.

”Skal vi bombardere Google? Det kan jo ikke være et seriøst alternativ,” sagde Jürgen Trittin, gruppeformand for De Grønne, under debatten torsdag.

Den tyske udenrigsminister Guido Westerwelle har også advaret mod at bruge militære midler i en cyberkrig.

I en tale i parlamentet henviste han til, at computerangreb er en ny udfordring for Nato, men han mener at der er andre muligheder for at reagere end anvendelsen af Natos chatrets artikel 5. Denne artikel siger, at et angreb på ét af medlemmerne er et angreb på alle alliancens medlemmer.

Det mest kendte eksempel på cyberkrig var de omfattende angreb mod Estland i 2007, som menes at være gennemført fra Rusland. Estland var på daværende tidspunkt allerede medlem af Nato, men militærpagten har aldrig placeret det endelige ansvar for angrebet.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen