Ny dommer i Microsoft-sagen

Den danske retspræsident Bo Vesterdorf har udskiftet den ansvarlige dommer i sagen mellem EU og Microsoft.

Efter uheldige udtalelser i pressen om sine kolleger er dommer Hubert Legal blevet fjernet fra sagen mellem EU og Microsoft, som i øjeblikket forhandles ved EF-domstolens første instans i Luxembourg. Den danske retspræsident for EF-domstolen, Bo Vesterdorf, har besluttet at sagen skal flyttes til rettens Store Kammer under ledelse af dommer John Cooke. Det skriver den tyske nyhedstjeneste golem.de.

Hubert Legal gjorde sig uheldigt bemærket ved at kalde sine dommer-kolleger for »frimarkeds-ayatollaher« som udøver »vilkårlig magt« i et interview med det franske tidsskrift Concurrences. Han mener at dommerne ved EF-domstolen i nogle tilfælde har forkastet EU-kommissionens velbegrundede beslutninger af ideologiske årsager.

Senere har Legal forsøgt at nuancere sine bemærkninger og understreger at især Bo Vesterdorf nyder hans fulde respekt. Men alligevel har den danske retspræsident besluttet at fjerne Legal fra sagen.

Der kan gå flere år før den endelige dom falder i sagen mellem EU-kommissionen og softwaregiganten. Afgørelsen i den første instans kan appelleres til selve EU-domstolen, som består af en dommer fra hver af de 25 medlemslande.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S