Teleanalytiker hilser bredbåndsundersøgelse velkommen

Bendt Bendtsens beslutning om en undersøgelse af elselskabernes bredbåndsudrulning sender et signal om at selskaberne skal leve op til konkurrencereglerne, mener teleanalytiker, der hilser undersøgelsen velkommen.

Efter mere end et halvt års diskussion, hvor økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen har holdt lav profil, trådte ministeren få dage før jul i karakter og bebudede at Energitilsynet og Konkurrencestyrelsen skal undersøge elselskabernes milliardinvesteringer i udrulning af bredbånd.

Det initiativ vækker begejstring hos teleanalytikeren John Strand fra Strand Consult.

»Med undersøgelsen viser Bendt Bendtsen, at bredbåndsplanerne skal fungere på markedsvilkår. Han siger til teleselskaberne: "Velkommen i televerdenen, men her er nogle konkurrenceregler, som I skal leve op til", og det er positivt for hele telebranchen,« siger John Strand, der fastslår at det nu er op til elselskaberne at bevise, om de kan tiltrække kunder og tjene deres investeringer hjem.

»De offentlige kontrolmyndigheder skal nok sikre at elselskaberne ikke blander tingene sammen. Nu er spørgsmålet blot om elselskaberne kan få det nødvendige antal kunder og den betaling for ydelserne, som de skal have for at kunne tjene investeringen hjem,« påpeger John Strand.

Helt tilbage i juni gav John Strand over for IT-avisen ComON udtryk for sin skepsis over for elselskabernes bredbåndsplaner.

»Hvis de har tilstrækkeligt dybe lommer, så kan det godt være nogle enkelte af elselskaberne kan få en god forretning ud af det. Men i bund og grund er det her kun en våd drøm hos elselskaberne, fordi de har tjent en masse penge på deres el-monopoler, som de ikke ved hvad de skal bruge til nu,« fastslog John Strand den gang over for ComON.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S