Erstatning for museskade

Som den første herhjemme er en kvinde blevet tilkendt 250.000 kroner i erstatning for museskader.

En ansat på Lego er, som den første herhjemme, blevet tilkendt 250.000 kroner i erstatning for de skader, som kvinden har pådraget sig efter have arbejdet med en computermus 25 timer om ugen.

På grundlag af en udtalelse fra Retslægerådet har byretten i Grindsted slået fast at Lego skal betale kvinden den kvarte million kroner i erstatning. Men på trods af byretsdommen, så agter Arbejdsskadestyrelsen ikke at sætte museskader på listen over sygdomme, som anerkendes som arbejdsskader og dermed automatisk berettiger til erstatning. Styrelsen vil se lægelig dokumentation før de gør noget ved sagen.

»Der skal en veldokumenteret lægefaglig undersøgelse til, som har været offentliggjort i et anerkendt lægevidenskabeligt tidsskrift«, siger Carl Georg Röser, vicedirektør i Arbejdsskadestyrelsen, til Politiken.

Flere undersøgelser fra både Teknisk Landsforbund, HK og PLS Rambøll har tidligere vist, at over halvdelen af de medarbejdere, der jævnligt bruger en computermus i deres arbejde, klager over smerter i hænder, skuldre og nakke.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Edge computing: behandling ved kilden

Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job