Erstatning for museskade

Som den første herhjemme er en kvinde blevet tilkendt 250.000 kroner i erstatning for museskader.

En ansat på Lego er, som den første herhjemme, blevet tilkendt 250.000 kroner i erstatning for de skader, som kvinden har pådraget sig efter have arbejdet med en computermus 25 timer om ugen.

På grundlag af en udtalelse fra Retslægerådet har byretten i Grindsted slået fast at Lego skal betale kvinden den kvarte million kroner i erstatning. Men på trods af byretsdommen, så agter Arbejdsskadestyrelsen ikke at sætte museskader på listen over sygdomme, som anerkendes som arbejdsskader og dermed automatisk berettiger til erstatning. Styrelsen vil se lægelig dokumentation før de gør noget ved sagen.

»Der skal en veldokumenteret lægefaglig undersøgelse til, som har været offentliggjort i et anerkendt lægevidenskabeligt tidsskrift«, siger Carl Georg Röser, vicedirektør i Arbejdsskadestyrelsen, til Politiken.

Flere undersøgelser fra både Teknisk Landsforbund, HK og PLS Rambøll har tidligere vist, at over halvdelen af de medarbejdere, der jævnligt bruger en computermus i deres arbejde, klager over smerter i hænder, skuldre og nakke.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S