Kan PBS bruges til at samle ind i domænestriden?

Sten ?Nets? Axelsen overvejer at få Dankort-betaling på sin støtteindsamling.

Webmaster Sten Kristian Axelsen har startet en indsamling, så han kan få økonomisk støtte til sagen om Nets.dk.

Mange vil gerne støtte webmasteren fra Ølstykke, men de efterlyser en nemmere måde at gøre det på end via bankoverførsel.

”Jeg har fået at vide, at det ville være nemmere at få bidrag til kampen mod PBS, hvis man kunne betale med Dankort fra min hjemmeside,” skriver Sten Kristian Axelsen på sin hjemmeside.

Men en Dankort-løsning vil uvægerligt betyde, at han skulle tage kontakt til det firma, som han netop indsamler penge til at holde for døren.

”Det hurtigste ville nok være at lave en indløsningsaftale via et andet firma. Men det smarteste er nok at lave en ny aftale direkte med PBS. Men jeg kunne bare frygte, at en sådan ansøgning ville få en ret lang behandlingstid hos PBS. Så det vurderer vi i øjeblikket. Altså om vi skal gøre det på den smarte måde eller bare få en indsamling op at køre hurtigst muligt,” siger Sten Kristian Axelsen til ComON.

Mere hjælp
Han får hjælp af sin kone og datter til at organisere klagesagen om Nets.dk. Men de tre er ikke længere alene om fodarbejdet, fortæller Sten Kristian Axelsen hemmelighedsfuldt.

Flere frivillige er kommet til, forklarer han uden at sætte navn på sine hjælpere.

En af bidragsyderne er et anonymt firma, der tilbyder betalings-gateways. Firmaet har tilbudt at sætte en betalingsløsning op – kvit og frit. Nets lille sekretariat og hjemmekontor i Ølstykke er også i kontakt med en aktør, der kan lave en Dankort-løsning i stil med PBS'.
Sten Kristian Axelsen kan ikke oplyse, hvor mange penge, der er indbetalt i øjeblikket. Men ifølge webdesigneren er der kommet nok kroner i kassen til, at han har turdet at engagere en advokat, der har erfaring på området. Læs mere om advokaten her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere