Første kort over bredbånds-Danmark

Telestyrelsen har præsenteret det første kort over udbredelsen af bredbånds-forbindelser i Danmark.

Mens nogle områder af landet er godt dækket ind, når det gælder bredbånds-forbindelser, så er andre dele af landet nærmest en digital ødemark. De store forskelle mellem landsdelene kan ses på det nye Danmarkskort over bredbånds-forbindelser, som Telestyrelsen netop har offentliggjort.


Kortet er blevet til i samarbejde mellem Telestyrelsen, telebranchen, kommuner og amter. Det viser antallet af mulige og faktiske ADSL- og FWA-forbindelser samt udbredelsen af Internet-adgang via kabel-tv.


Det foreløbige kortlægningsmateriale kan hentes på Internet som en PDF-fil på ca. 10 MB. Blandt materialet er en detaljeret oversigt over TDCs udbygningsplan, som viser at næsten hele landet skal være dækket ind med ADSL-forbindelser inden juli 2002.


Materialet skal indgå i den regeringens nationale bredbåndsplan, som ventes fremlagt i juni måned.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere