Fortsat krav om 3G til alle svenskere

Samtlige svenskere skal dækkes af 3G-mobiltelefoni og det kan ikke gå for stærkt. Det er meldingen fra den svenske it- og teleminister, der afviser teleselskabernes ide om at slække på udbredelseskravene.

3G-telefoni skal ikke bare være et storbyfænomen, men være tilgængelig for alle. Det fastslår den svenske it- og teleminister Ulrica Messing, efter at flere af de teleselskaber, som har svenske 3G-licenser, har luftet ideen om slække på udbredelseskravene.

Hvor kravet i Danmark kun lyder på at 3G-licensindehaverne skal dække 30 procent af befolkningen inden udgangen af 2004, så er kravet meget skrappere i vores naboland. Her skulle hele befolkningen være dækket af 3G-mobilnet ved udgangen af 2003. Det var der dog ingen selskaber, der levede op til. TeliaSonera og Tele2's fælles 3G-selskab dækkede 74 procent af den svenske befolkning, mens 3 dækkede 67 procent og Vodafone 66 procent.

Selskaberne dækker i dag de store byer og de sidste omkring 30 procent er typisk i landområder, hvor etableringen af et 3G-net kan blive en dyr fornøjelse. Teleselskaberne har derfor lagt op til at den nuværende udbredelsesgrad er et fornuftigt niveau.

Men den går ikke, lyder meldingen fra Ulrica Messing.
»Vi skal ikke have en A-teknik i de mest befolkede områder, og en B-teknik i resten af landet. Det er vigtigt at vi har samme standard i hele landet,« siger Ulrika Messing til Svenska Dagbladet.

Den svenske telestyrelse, PTS, har givet selskaberne halvandet år til at få 3G udbredt til alle 8,5 millioner svenskere, men Ulrica Messing mener at det bør endnu stærkere. Hun vil ikke sætte nogen ny deadline på, men afviser ikke at stramme telestyrelsens krav.

Hun afviser samtidig Telias ide om at dække de tyndtbefolkede områder med Edge-teknologien, der populært kaldes 2,5G. Telias 3G-konkurrenter har ikke et traditionelt GSM-net, som de kan opgradere til Edge og desuden vil det afskærer befolkningen i yderområderne fra senere at blive opgraderet til 3G-telefoni.

Herhjemme dækker 3 omkring 50 procent af landet, mens de tre andre indehavere af 3G-licenser, TDC, Telia og Orange endnu ikke er gået i luften med 3G-telefoni.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S