Musesmerter giver større sygefravær

En undersøgelse fra HK/Privat viser at ansatte i virksomhederne får stadig mere sygefravær, jo mere tid de sidder foran skærmen.

Nye tal fra HK/Privat viser at smerter i arme, skuldre og nakke i forbindelse med musearbejde er et stigende problem for ansatte i virksomhederne. Blandt de medlemmer, der bruger computer hver dag, er det tre ud af fire, som arbejder mere end fire timer foran skærmen.

Mere end hver tredje har oplevet gener i den forbindelse, og hver femte har ligefrem været sygemeldt på grund af smerterne, skriver Ritzau.

I den gruppe der arbejder mindre end fire timer om dagen foran computeren er det 22 procent, der har haft gener.

Halvdelen af dem, der har haft gener, mener at det påvirker fritiden, mens en tredjedel fortæller at smerterne går ud deres arbejdsindsats.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere