17-Årig afhørt om hackersag i Irland

En 17-årig hacker er blevet afhørt af politiet. Man mener, at han har forbindelse til en episode i sidste uge, hvor den førende Internetudbyder i Irland blev angrebet.

Hackerangrebet på Eircom, der er Irlands største Internetudbyder, resulterede i, at Eircom måtte skifte kodeord på mere end 30.000 af sine 240.000 kunder.


Den 17-årige blev anholdt i Dublin-bydelen Wicklow. Han er blevet afhørt af politiet i Irland – under anklager for at skade computerdata.


- Han er blevet frigivet og der arbejdes i øjeblikket på et skriv til den offentlige anklager, fortæller en talsmand fra politiet. Den 17-årige er den eneste mistænkte i sagen.


Angrebet mod Eircom er den første store hackersag i Irland.


Læs også:

  • Hacker angriber Irlands førende Internetudbyder

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil