IBM vil bekæmpe kopper med screensaver

To millioner computere på vågeblus skal være med til at udvikle medicin mod sygdommen kopper.

Vær med til at udvikle medicin mod kopper, når din computer står på vågeblus. Det er visionen for det projekt som IBM og en række samarbejdspartnere har sat i gang for det amerikanske forsvarsministerium.

Selvom der findes vaccination mod kopper, er der i dag ingen medicin til folk der er blevet smittet. For at skaffe den nødvendige computerkraft til at foretage de tunge beregninger der skal til for at finde frem til medicinen, vil IBM udvikle en screensaver, som udnytter den ledige computerkraft fra computere på vågeblus verden over.

Med to millioner computere tilsluttet vil det såkaldte "smallpox research grid" få en samlet kraft på 1.1 millioner gigaflops og kunne foretage 1100000 millioner beregninger i sekundet. En lang række universiteter i USA og England har allerede meldt sig til projektet.

Samme teknik bruges allerede til at holde øje med tegn på liv i rummet.
Hvis man vil bidrage med ens egen computer til arbejdet med at finde medicin mod kopper, kan screensaveren hentes på www.grid.org.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

    Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil