IBM vil bekæmpe kopper med screensaver

To millioner computere på vågeblus skal være med til at udvikle medicin mod sygdommen kopper.

Vær med til at udvikle medicin mod kopper, når din computer står på vågeblus. Det er visionen for det projekt som IBM og en række samarbejdspartnere har sat i gang for det amerikanske forsvarsministerium.

Selvom der findes vaccination mod kopper, er der i dag ingen medicin til folk der er blevet smittet. For at skaffe den nødvendige computerkraft til at foretage de tunge beregninger der skal til for at finde frem til medicinen, vil IBM udvikle en screensaver, som udnytter den ledige computerkraft fra computere på vågeblus verden over.

Med to millioner computere tilsluttet vil det såkaldte "smallpox research grid" få en samlet kraft på 1.1 millioner gigaflops og kunne foretage 1100000 millioner beregninger i sekundet. En lang række universiteter i USA og England har allerede meldt sig til projektet.

Samme teknik bruges allerede til at holde øje med tegn på liv i rummet.
Hvis man vil bidrage med ens egen computer til arbejdet med at finde medicin mod kopper, kan screensaveren hentes på www.grid.org.

Annonce

Paychex Europe

Customer Support Specialist - Emply People

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank