IBM vil bekæmpe kopper med screensaver

To millioner computere på vågeblus skal være med til at udvikle medicin mod sygdommen kopper.

Vær med til at udvikle medicin mod kopper, når din computer står på vågeblus. Det er visionen for det projekt som IBM og en række samarbejdspartnere har sat i gang for det amerikanske forsvarsministerium.

Selvom der findes vaccination mod kopper, er der i dag ingen medicin til folk der er blevet smittet. For at skaffe den nødvendige computerkraft til at foretage de tunge beregninger der skal til for at finde frem til medicinen, vil IBM udvikle en screensaver, som udnytter den ledige computerkraft fra computere på vågeblus verden over.

Med to millioner computere tilsluttet vil det såkaldte "smallpox research grid" få en samlet kraft på 1.1 millioner gigaflops og kunne foretage 1100000 millioner beregninger i sekundet. En lang række universiteter i USA og England har allerede meldt sig til projektet.

Samme teknik bruges allerede til at holde øje med tegn på liv i rummet.
Hvis man vil bidrage med ens egen computer til arbejdet med at finde medicin mod kopper, kan screensaveren hentes på www.grid.org.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect