Forholdet mellem Kina og Microsoft har i den seneste tid ikke været det bedste. Den kinesiske regering har udtalt sig kritisk om softwaregigantens monopollignende markedssituationen. Selveste Bill Gates blev derfor fløjet ind i weekenden for at deltage i Asia Pacific Economic Cooperation (APEC) konferencen i Shanghai, og nu er det ud til, at forholdet mellem verdens folkerigeste nation og verdens største softwarefirma igen er kommet på rette kurs.
Tre initiativer skal cementere det gode samarbejde. Microsoft har underskrevet et Memorandum of Understanding (MoU) med bystyret i industribyen Shanghai, som betyder at Redmond-firmaet skal understøtte den lokale softwareindustri. Samtidig skal Microsofts Asia Regional Engineering Center (AREC) i Shanghai udbygges til et Global Technical Support Center, der skal servicere firmaets kunder i hele verden.
Det tredje initiativ betyder at Microsoft vil uddanne 2.000 software-arkitektur i 10 kinesiske byer i det kommende år. Top-ledere i kinesiske softwarevirksomheder skal oplæres i softwaredesign, strategi og standarder.
(Kilde: Manila Bulletin)