Gartner advarer mod at forbyde kameratelefoner

Mange virksomheder og organisationer har valgt at forbyde brug af kameratelefoner for at forhindre spionage og krænkelser af folks private integritet. Analyseselskabet Gartner advarer om, at forbud er uden effekt.

En lang række virksomheder og organisationer har valgt at forbyde brug af kameratelefoner, der kan udnyttes til spionage og til at krænke folks private integritet. Analyseselskabet Gartner advarer om, at forbud er kortsigtede og svære at håndhæve i praksis.

Der forventes en høj stigning i salg af kameratelefoner inden for nærmeste fremtid. Nye analyser viser, at kameratelefoner kommer til udgøre 80 pct. af alle solgte mobiltelefoner i USA og Vesteuropa i 2006.

Det stiller nye krav til, hvordan man kan forhindre, at telefonerne misbruges til spionage og til at krænke folks private integritet. Forbud af mobiltelefoner bliver på sigt umulige at håndtere i praksis.

»De fleste organisationer har ikke personale til at inspicere folk for mobiltelefoner,« siger Ken Dulaney, Gartner.

Gartner vurderer, at øget forbrugeroplysning er den mest effektive metode til at beskytte virksomheder og private mod misbrug af teknologiske enheder som kameratelefoner. Der skal laves nye sikkerhedsprogrammer.

En idé er at designe "sikre zoner", hvilket dækker over områder, hvor folk ikke er i tvivl om, at det ikke er tilladt at bruge kameratelefoner og lignende.

Dulaney pointerer, at det ikke kun er kameratelefoner, der kan skabe denne type problemer. Det kan være et hav af andre små teknologienheder, som kan optage lyd og billeder, og på samme vis som kameratelefoner vinder stadig større indpas blandt forbrugerne.

»Virksomhedspolitik målrettet misbrug af kameratelefoner skal formuleres som et generelt forbud mod overførsel af information fra virksomheden til forbrugerprodukter,« siger Dulaney.

Den interne kultur skal formes til at afvise misbrug af denne type teknologi.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job