Fullrate får bøde på 100.000 kroner

Glemte at fortælle om mindsteudgift.

Det er ikke tilladt at lokke kunder til uden at give alle informationer om abonnementet.

Det må Fullrate nu sande. Lektien koster selskabet en bøde på 100.000 kroner.

Forbrugerombudsmanden anmeldte sidste år Fullrate til politiet for overtrædelse af markedsføringsloven. Det er den anmeldelse, der nu afsluttes med en bøde på 100.000 kroner, som Fullrate har accepteret at betale.

Lovovertrædelsen bestod i, at Fullrate på sin hjemmeside reklamerede for et internetabonnement. Problemet var bare, at firmaet kun oplyste den månedlige abonnementspris. Men reklamen gjorde det ikke klart for potentielle kunder, at der også var en minimumperiode på seks måneder, et oprettelsesgebyr og et fremsendelsesgebyr at tage højde for.

Fullrate havde også lavet en anden fejl på firmaets egen hjemmeside. På prislisten stod der, at oprettelse er gratis, men den kostede reelt 99 kroner, hvis man ikke selv havde en router i forvejen.

Den samlede bøde er udregnet efter markedsføringsomkostninger. Forbrugerombudsmanden oplyser dog, at bøden er nedsat på grund af Fullrates medvirken til at opklare sagen. Og da firmaet nu har valgt at betale bøde, betragtes sagen som afsluttet.

Forbrugerombudsmanden har tidligere været efter Fullrates markedsføring. Se de relaterede historier under artiklen.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job