Intel viser Pentium 4 med 3,5 GHz

På Intel Developer Forum i San Jose har chipgiganten demonstreret et Pentium 4 system med 3,5 GHz.

Mandag kunne Intel lancere sin hidtil hurtigste processor med en hastighed på 2 GHz. Men hastighedsgrænsen er ikke nået endnu - slet ikke. I denne uge kunne Intels vice-president Paul Otellini demonstrere en Pentium 4 processor med hele 3,5 GHz foran udvalgte journalister på Intel Developer Forum i San Jose.


På forhånd havde der været spekulationer om, hvilken processor Intel ville demonstrere på konferencen. De fleste forventede at se en 3 GHz processor, og Otellini fremviste da også en Pentium 4 med 3 GHz, der kørte Quake 3 og flere videofilm samtidig. Den arbejdede tilsyneladende helt stabilt.


Derefter satte Otellini farten yderligere i vejret, og Intels Frequency ID Utility viste en hastighed på 3,5 GHz. Intel ville dog ikke demonstrere applikationer under denne hastighed - måske er processoren endnu ikke helt stabil.


Intel kunne også fortælle at firmaet satser på at nå en hastighed på 10 GHz indenfor overskuelig fremtid.


(Kilde: tecchannel)




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere