Tv-seere bliver mobile reportere

Nyhedskanalen TV 2 News inviterer sine seere til at bidrage med billeder og video taget med mobiltelefonen.

Når TV 2 News i morgen klokken 12 går i luften, kommer seerne til at spille en stor rolle. De traditionelle sendevogne og kameraer skal suppleres af billeder som seerne selv har filmet med deres mobiltelefon.

»Alle kan bidrage. Vi opfordrer seere med kameramobiler, til at lave billeder og video fra ting de oplever, og sende det ind til vores mailboks. Er en person midt i en stor begivenhed, kan denne levere os uvurderlige billeder og førstehåndsindtryk,« siger Morten Brandstrup, produktions teknisk chef på TV 2 News, til Mobilsiden.dk.

Nyhedsstationen har også udstyret sine egne medarbejdere med kameramobiler, så de kan levere både live-materiale og optagede videoer hjem til tv-skærmene. I nogle tilfælde vil videoopkald fra mobiltelefonen blive overført til den direkte udsendelse. Godt nok er billedkvaliteten meget begrænset, men ifølge tv-stationen er det bedre, end slet ingen billeder at have.

»Vi får en unik mulighed for at sende billeder og video ud til seerne, nærmest mens en begivenhed opstår. Ofte kan en enkelt medarbejder, med en kameramobil, være først på pletten, og kan altså bringe materiale på tv-skærmen, før et rigtigt kamerahold kommer frem,« fortæller Brandstrup til Mobilsiden.dk.

TV 2 News har investeret i en stor stak af Nokias videotopmodel, N93, der suppleres med andre kameramobiler.

Stationen går i luften fredag den 1. december klokken 12.00.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere