Teleselskaber vil straks anmelde lovovertrædelser

De danske teleselskaber varsler en skærpet kurs overfor lovovertrædere. Enhver mistanke om strafbart materiale vil fremover medføre en henvendelse til politiet.

Teleselskaberne vil fremover henvende sig til politiet, hvis der er den mindste tvivl om lovmæssigheden af det materiale, som deres kunder har lagt ud på nettet. Det fremgår af en række opdaterede retningslinjer, som de fire største danske internetudbydere organiseret i IT-Branchen og Telekommunikationsindustrien netop har offentliggjort.

Retningslinjerne beskriver, hvordan teleselskaberne skal håndtere strafbar adfærd på nettet. Det kan være alt fra børneporno og blufærdighedskrænkelse til racistiske udtalelser eller trusler. Det understreges at teleselskaberne har kontraktmæssigt ret til at afbryde samarbejdet med en kunde, der har en strafbar adfærd.

»Vi regner med, at de ny retningslinjer vil indgå i alle teleselskabers markedsføring - og derigennem være med til at sikre et lødigt internet,« siger direktør Ib Tolstrup fra Telekommunikationsindustrien.

TDC, Telia, Cybercity og Tele 2 har medvirket i udarbejdelsen af aftalen, der skal sende et klart signal om, at lovovertrædelser på internet straks bliver anmeldt til politiet.

Ifølge tal fra Red Barnet var der i 2006 knap 6.000 anmeldelser af børneporno på nettet i Danmark, hvilket svarer til en stigning på 25 procent.

»Red Barnets tal viser, at der er behov for initiativer, som kan stoppe ulovlig brug af internet. Nu har branchen synliggjort de regler, der gælder,« siger administrerende direktør Jakob Lyngsø fra IT-Branchen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics