Dankort-betaling både med SET og SSL

Et døgn efter at Folketinget vedtog ændringen af betalingskortloven, åbnede PBS for betalingssystemerne til Internet-handel med Dankort & Visa/Dankort og de andre kendte betalingskort Eurocard, MasterCard og Visa. De første 20 forretninger har allerede i dag startet Internet-salg.


PBS tilbyder to betalingsløsninger: Den såkaldte SET løsning, der anses for den sikkerhedsmæssigt optimale løsning helt på højde med den nuværende kendte Dankort-løsning med PIN-kode. Desuden den såkaldte SSL løsning, der internationalt er langt den mest udbredte. PBS siger dog, de internationale erfaringer viser, at sikkerhedsniveauet ved denne løsning er mindre end ved SET løsningen. Forskellen i de to løsningers sikkerhedsniveau afspejler sig derfor også i prisen pr. Dankort-transaktion, siger PBS.


De forretninger, der har eller vælger SET løsningen, skal betale 1,95 kr. pr. transaktion.


De forretninger, der vælger SSL løsningen skal, oven i denne transaktionspris, betale 0,15% af det beløb, der købes for. De 0,15% skal dække de omkostninger, som PBS ud fra egne og internationale erfaringer får, hvis forretningen - i tilfælde af, at kortet misbruges af 3. mand - ikke kan overholde sine økonomiske forpligtelser over for PBS.


Men uanset hvilken løsning, forretningen vælger, har brugeren af Dankortet nøjagtig den samme beskyttelse, som tilfældet er i dag ved fysisk brug af kortet.


Forretningerne betaler også et oprettelsesgebyr pr. aftale samt et årligt abonnement.


Om transaktionsgebyret siger adm. dir. Peter Max, PBS: - Transaktionsprisen på 1,95 kr. er valgt ud fra tre kriterier: For det første de meget store millioninvesteringer, vi har foretaget, og som naturligvis skal forrentes. For det andet de løbende omkostninger ved at drive og vedligeholde Internet-løsningen, som er dyrere end driften af det traditionelle Dankort-system. Og for det tredje har vi vurderet, at det valgte gebyr er en endog særdeles konkurrencedygtig markedspris, som vi i den kommende tid næppe vil se lavere i de lande, vi normalt sammenligner os med.


- Vi er klar over, at de 1,95 kr. kan give anledning til debat - ikke mindst i detailhandlen. Det er forventeligt, da Dankort-transaktionerne som bekendt er gratis i dag. Derfor ville debatten være kommet uanset hvilket gebyr, vi havde fastsat. Nu er det markedsvilkårene, der gælder, og her følger vi de samme spilleregler, som detailhandlen i øvrigt. Denne holdning og gebyrets størrelse har der været stor forståelse for hos de virksomheder, hvor vi i de forløbne måneder har testet det nye system, fortsætter Peter Max.


PBS kunne på pressemødet i dag sætte de nye betalingsløsninger i drift ved at fortage de første Dankort-betalinger over Internettet. Første køb skete hos www.interflora.dk, hvor en buket blomster blev bestilt til erhvervsminister Pia Gjellerup med en tak for ændringen af betalingskortloven. Den første SET betaling med Dankort skete hos Jubii, som sammen med teknologileverandørerne Proventum A/S og Architrade A/S implementerede SET helt fra start, og fra i dag kan de også sætte en SET løsning til Dankort i produktion.


Forud for pressemødet havde medarbejderne i PBS samlet ind til Folkekirkens Nødhjælps landsindsamling til flygtningene i Kosovo. Denne indsamling supplerede Peter Max ved på vegne af PBS at donere 10.000 kr. til Folkekirkens Nødhjælps arbejde i Kosovo via www.noedhjaelp.dk.


- Igennem hele udviklingsarbejdet har PBS oplevet en meget stor interesse og seriøsitet fra kundernes side. Nye Internet-forretninger er kommet til i dag - forretninger med spændende koncepter, tilpasset Internettet som medie. Det er også nu, der skal tages fat. Det kræver mere end blot velkørende betalingssystemer for at få gang i Internet-handlen. Strategien skal være på plads, distribution og logistik skal indtænkes i processen, og forretningen skal have en vision med det her - de skal have troen på, at de bliver Danmarks pendant til de store internationale successer, vi allerede i dag ser på Internettet, slutter Peter Max.

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse