Sikkerhedsfirmaer afviser samarbejde med politiet

I flere lande arbejder politiet på spionprogrammer der installeres skjult på mistænktes computere. Men dermed kommer politiet på kollisionskurs med sikkerheds-firmaerne, der sælger software som skal beskytte mod den skjulte overvågning.

I USA benytter forbundspolitiet allerede skjulte programmer på mistænktes computere til at samle bevismateriale der senere kan føre til domfældelse. Og i Tyskland diskuterer politikere, om politiet skal have mulighed for at gennemføre online-ransagninger. Det fungerer dog kun, hvis de skjulte spionprogrammer ikke bliver afsløret eller blokeret af de antivirus- og firewall-programmer, der er installeret på den mistænktes computer.

Spørgsmålet er derfor, om producenterne af denne type sikkerheds-software allerede samarbejder med politiet om at »vende det blinde øje til«, når programmerne støder på politi-trojanere og -keyloggere.

Den amerikanske nyhedstjeneste CNET har stillet dette spørgsmål til 13 producenter af sikkerheds-programmer, lige fra små og mindre kendte udbydere som Sana Sec til store leverandører som Microsoft og IBM.

Og svarene taler et tydeligt sprog. Ingen af firmaerne vil indrømme, at de samarbejder med politiet, og de fleste svarer, at de aldrig har modtaget en domstolskendelse med krav om at hjælpe politiet i den slags sager. Kun Microsoft og IBM nægtede at svare på dette spørgsmål.

Enkelte af de adspurgte sikkerheds-leverandører, som israelske Check Point, signaler dog, at de er parat til at samarbejde med politimyndighederne hvis det bliver nødvendigt.

Hvis leverandørerne indbygger en sådan »bagdør« i deres antivirus-programmer, kunne det svække beskyttelsen. En virusskaber kunne eksempelvis maskere sit program som en politi-trojaner, som så vil blive ignoreret af antivirus-programmerne.

Og de computerkyndige kriminelle, som er det egentlig mål for politiets efterforskning, vil sandsynligvis skifte til open source-programmer som ClamAV og OpenAntivirus.

Der har tidligere cirkuleret rygter om hemmelige bagdøre i populære pc-programmer og selv operativsystemer som Windows, men rygterne er aldrig blevet bekræftet og Microsoft har tværtimod forsikret, at politiet ikke får en bagdør ind i firmaets produkter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S