Apple vil dræbe Java og Flash

Skal Apple bestemme, hvilke teknologier der må overleve?

Artikel top billede

Nu blæser Apple til frontalangreb på to af de mest fundamentale og populære teknologier på dagens internet: Flash og Java. Det er en kendt sag, at Apple ikke vil tillade Flash på sine mobile enheder. Hverken på iPod Touch, iPhone eller iPad er det muligt at afspille Flash-indhold. Apple har den fulde kontrol over softwaren på de mobile enheder – det er Apple, som bestemmer, hvilke programmer der kommer med i App Store. Her mener æblefirmaet så, at Flash kører for dårligt og bruger for meget strøm på mobile enheder.

Men nu har Apple også erklæret krig mod Flash på sine almindelige computere. Indtil nu har Flash-afspilleren været forhåndsinstalleret på alle Mac-computere. Men ikke længere. Den nye Macbook Air leveres uden Flash. Det skal fremover gælde for alle Mac-modeller.

Samtidig understreger Apple dog, at brugerne stadig har mulighed for at hente Flash-afspilleren direkte hos Adobe. Eller sagt med andre ord; Apple kan ikke forhindre, at brugerne henter Flash under Mac OS. I modsætning til iOS, der kører på iPhone og iPad, er det stadig muligt at downloade og installere programmer frit under Mac OS uden at skulle forbi en App Store. Det kan måske ændre sig fremover.

I sidste uge kunne Apple fortælle, at man vil lancere App Store til Mac OS inden for de næste 90 dage. Apple vil bruge den samme model, som kendes fra den mobile App Store og forlange 30 pct. af indtægterne fra app-salget. Men der er én vigtig forskel. Med en iPhone eller iPad er man tvunget til at handle i App Store (medmindre man jailbreaker den mobile enhed). På en almindelig computer kan man stadig hente software frit.

Men der spekuleres allerede i, om Apple på et tidspunkt kunne finde på at låse Mac OS, så man også her er tvunget til at handle i den officielle App Store. Dermed kunne Apple én gang for alle udradere Flash på Mac-platformen.

Det er ikke kun Flash, der er kommet på Apples dødsliste. De officielle retningslinier for den nye App Store til Mac OS indeholder et interessant afsnit: ”Apps som bruger forældede eller optionelt installerede teknologier (som Java, Rosetta) vil blive afvist”.

Apple har altså tænkt sig at afvise alle Java-applikationer fra den nye App Store – og firmaet forbeholder sig retten til at definere teknologier som ”forældede”. Java er ellers en af de mest udbredte teknologier på nettet. Men teknologien er under pres efter Oracles køb af Sun Microsystems.

Oracle har sagsøgt Google for patentkrænkelse i Android-implementeringen af Java - en sag, som Google betegner som et angreb på hele Java-fællesskabet. Nu kommer så Apples slet skjulte angreb på Java.

Ligesom Flash er også Java en af de teknologier, som Steve Jobs har stående på sin hadeliste. Han har tidligere udtalt at ”Java er ikke værd at bygge ind. Ingen bruger Java mere. Det er en stor tung dødvægt” som begrundelse for, at Java ikke understøttes på iPhone.

Så det kan næppe komme som en overraskelse, at Apple forsøger at tage livet af Flash og Java. Efter mange år, hvor mobiltelefonerne skulle ligne computere, har Apple nu valgt den modsatte strategi. Nu skal computerne ligne mobiltelefoner. Den samme model med stram kontrol over software, som kendes fra iPhone og iPad, skal nu overføres til computerens verden.

Det menes, at Microsoft vil indbygge en lignende App Store i sin næste Windows-version. I modsætning til Apple tør Microsoft næppe blokere for bestemte teknologier fra konkurrenterne – alene af frygt for nye monopolsager.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse