Artikel top billede

Facebook registrerer Face som varemærke

Facebook har nu fået beskyttet ordet "Face".

Facebook har sendt en ansøgning til det amerikanske patentkontor om at få beskyttet ordet ”Face”. Det kunne tyde på at Facebook planlægger at lancere produkter under denne betegnelse. Det skriver Techcrunch.

Patentkontoret har svaret med en såkaldt ”Notice of Allowance”, som betyder at Facebook nu har tre måneder til at betale den nødvendige afgift for at få tildelt varemærket. Facebook skal også dokumentere, at man faktisk bruger ordet.

Lige nu bruger selskabet jo kun ”Face” sammen med ”book”, men ordet skal bruges for sig selv, hvis firmaet ønsker at beskytte det som varemærke.

I meddelelsen fra patentkontoret hedder det bl.a., at Facebook kan bruge varemærket til ”telekommunikationstjenester, især online-chatrum og elektroniske opslagstavler til udveksling af beskeder mellem computerbrugere indenfor almene emner og sociale og underholdningstemaer, men ingen af dem relateret til motorsport eller biler”.

Det vides ikke, hvorfor Facebook ikke må bruge varemærket til bil-relaterede produkter.

Facebook har tidligere taget juridiske skridt mod internet-tjenester som bruger ”book” i deres navn. I september var det teachbook.com, som blev sagsøgt. Sidste sommer blev PlaceBook tvunget til at ændre navn til TripTrace.

Nu kan internet-firmaer som bruger ”Face” måske også risikere at blive trukket i retten.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere