Sælg dine brugte mp3-filer

Et nystartet amerikansk firma vil skabe en markedsplads for køb og salg af brugte mp3-filer.

Firmaet Bopaboo satser på at skabe en form for internet-loppemarked for brugte mp3-filer. I øjeblikket bliver tjenesten betatestet i USA og Storbritannien, men senere skal den også lanceres i andre lande. Spørgsmålet er dog, om musikindustrien vil stikke i kæp i hjulet på firmaets planer.

Bopaboo mener selv, at man har styr på den juridiske side. Under den amerikanske copyright-lov har man lov til at sælge sine gamle cd'er, bånd og plader uden at indhente tilladelse fra ophavsmanden. Ifølge Bopaboo bør dette også gælde for digital musik.

Det er kun mp3-filer uden kopibeskyttelse, der kan sælges gennem Bopaboo. Når filerne er uploadet til serveren bliver de udstyret med et digitalt fingeraftryk, der skal forhindre at den samme fil kan sælges flere gange. Bopaboo har selv udviklet og søgt om patent på denne teknologi.

Sælgeren forpligter sig til at slette de uploadede mp3-filer fra sin harddisk, men der er ingen mulighed for at kontrollere dette, ligesom det heller ikke er muligt at undersøge, hvor musikken kommer fra.

Man kan selv fastlægge prisen for mp3-filerne - Bopaboo anbefaler en pris mellem 0,25 og 99 cent - og pengene kan så bruges til at købe andre sange gennem tjenesten. En femtedel af salgsprisen går til Bopaboo.

Firmaet vil sælge også ny musik og forhandler i øjeblikket med pladeselskaberne. Et partnerskab med musikindustrien kan være den eneste mulighed for at være et langtrukket juridisk opgør om lovligheden af den usædvanlige forretningsmodel.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job