Sælg dine brugte mp3-filer

Et nystartet amerikansk firma vil skabe en markedsplads for køb og salg af brugte mp3-filer.

Firmaet Bopaboo satser på at skabe en form for internet-loppemarked for brugte mp3-filer. I øjeblikket bliver tjenesten betatestet i USA og Storbritannien, men senere skal den også lanceres i andre lande. Spørgsmålet er dog, om musikindustrien vil stikke i kæp i hjulet på firmaets planer.

Bopaboo mener selv, at man har styr på den juridiske side. Under den amerikanske copyright-lov har man lov til at sælge sine gamle cd'er, bånd og plader uden at indhente tilladelse fra ophavsmanden. Ifølge Bopaboo bør dette også gælde for digital musik.

Det er kun mp3-filer uden kopibeskyttelse, der kan sælges gennem Bopaboo. Når filerne er uploadet til serveren bliver de udstyret med et digitalt fingeraftryk, der skal forhindre at den samme fil kan sælges flere gange. Bopaboo har selv udviklet og søgt om patent på denne teknologi.

Sælgeren forpligter sig til at slette de uploadede mp3-filer fra sin harddisk, men der er ingen mulighed for at kontrollere dette, ligesom det heller ikke er muligt at undersøge, hvor musikken kommer fra.

Man kan selv fastlægge prisen for mp3-filerne - Bopaboo anbefaler en pris mellem 0,25 og 99 cent - og pengene kan så bruges til at købe andre sange gennem tjenesten. En femtedel af salgsprisen går til Bopaboo.

Firmaet vil sælge også ny musik og forhandler i øjeblikket med pladeselskaberne. Et partnerskab med musikindustrien kan være den eneste mulighed for at være et langtrukket juridisk opgør om lovligheden af den usædvanlige forretningsmodel.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S