Sælg dine brugte mp3-filer

Et nystartet amerikansk firma vil skabe en markedsplads for køb og salg af brugte mp3-filer.

Firmaet Bopaboo satser på at skabe en form for internet-loppemarked for brugte mp3-filer. I øjeblikket bliver tjenesten betatestet i USA og Storbritannien, men senere skal den også lanceres i andre lande. Spørgsmålet er dog, om musikindustrien vil stikke i kæp i hjulet på firmaets planer.

Bopaboo mener selv, at man har styr på den juridiske side. Under den amerikanske copyright-lov har man lov til at sælge sine gamle cd'er, bånd og plader uden at indhente tilladelse fra ophavsmanden. Ifølge Bopaboo bør dette også gælde for digital musik.

Det er kun mp3-filer uden kopibeskyttelse, der kan sælges gennem Bopaboo. Når filerne er uploadet til serveren bliver de udstyret med et digitalt fingeraftryk, der skal forhindre at den samme fil kan sælges flere gange. Bopaboo har selv udviklet og søgt om patent på denne teknologi.

Sælgeren forpligter sig til at slette de uploadede mp3-filer fra sin harddisk, men der er ingen mulighed for at kontrollere dette, ligesom det heller ikke er muligt at undersøge, hvor musikken kommer fra.

Man kan selv fastlægge prisen for mp3-filerne - Bopaboo anbefaler en pris mellem 0,25 og 99 cent - og pengene kan så bruges til at købe andre sange gennem tjenesten. En femtedel af salgsprisen går til Bopaboo.

Firmaet vil sælge også ny musik og forhandler i øjeblikket med pladeselskaberne. Et partnerskab med musikindustrien kan være den eneste mulighed for at være et langtrukket juridisk opgør om lovligheden af den usædvanlige forretningsmodel.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS