Cebit: Microsoft viser Origami

Microsoft har udviklet en ny Tablet PC i miniformat, men prisen kan afskrække potentielle købere.

Microsoft og Intel har nu officielt løftet sløret for det hemmelighedsfulde Origami-projekt på Cebit-messen i Hannover. Der er tale om en såkaldt Ultra-Mobile PC (UMPC) med berøringsfølsom skærm og tastatur. Den minder om det gamle Tablet PC-koncept, men er dog noget mindre.

Ligesom med Tablet PC vil Microsoft ikke selv fremstille hardwaren, men overlade det til andre producenter. Samsung, Founder og Asus er blandt de første, der har fremvist UMPC'er. Samsungs model hedder Q1 og indeholder en 900 MHz Celeron-processor og 512 MB hukommelse.

Microsoft har til gengæld fastlagt en række krav, som UMPC'er skal opfylde. De skal veje mindre end 900 gram og skal være udstyret med en skærm på mindst syv tommer og en billedopløsning på 480 x 800 pixel.

UMPC'er indeholder desuden en harddisk på 30-60 GB, Bluetooth, usb-stik og kører under Windows XP Tablet PC Edition 2005. Batterilevetiden skal ligge på mindst 150 minutter.

Producenter kan selv vælge at indbygge ekstra udstyr som GPS, webcam, finger-aftrykslæser, tv-tuner og stik til hukommelseskort. Prisen for hele herligheden skal ligge mellem 500 og 1.000 dollar.

Microsoft ser gerne, at priserne trykkes ned i den underste ende af dette spektrum, men de første modeller ligger nærmere 1.000 dollar. Med dansk moms må det forventes at blive 7-8.000 kr.

Det er mange penge for en maskine, der hverken erstatter mobiltelefon, pda eller notebook, men snarere lægger sig et sted midt imellem. Flere analytikere har da også bemærket, at det kan blive svært at finde et marked for de nye computere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere