IT-annoncehajer scorer millioner

Der er gode penge i at lokke andre virksomheder til at annoncere i fup-registre på internettet.

Det er en lukrativ forretning at snyde andre virksomheder med annoncer i registre på internettet. Håndværksrådet har netop politianmeldt det første fupfirma, som belønner direktøren med fire millioner kroner i årsløn.

»Der er rigtig mange penge i det her. Ellers ville der ikke være så mange annoncehajer, og man ville ikke kunne betale en direktør mere end fire mio. kr. i løn om året,« siger jurist Frants Nielsen fra Håndværkstrådet til ErhvervsBladet. Han refererer til virksomheden IT-support DK, som i følge dets regnskaber udbetaler mere end fire millioner kroner om året til direktørløn.

Håndværksrådet har mere end 15 eksempler på fupfirmaer, der har forsøgt at sælge annoncer i tvivlsomme netregistre til danske virksomheder. IT-support DK er en af de helt store syndere. Mere end 200 henvendelser fra Håndværksrådets medlemmer har fået brancheorganisationen til at politianmelde virksomheden.

»Jeg er fuldstændig uforstående over for anmeldelsen. Vi har været i en god dialog med Håndværksrådet om, hvordan vi kunne blive bedre til at handle med deres medlemmer,« siger Lasse Schou, administrerende direktør i IT-Support DK. I følge regnskaberne så havde firmaet sidste år en omsætning på 15,9 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere