Scour går i betalingsstandsning

Det massive pres fra den amerikanske filmindustri og krisen i Internet-branchen har nu tvunget Scour ud i betalingsstandsning.

Scour tilbyder et Napster-lignende program til filudveksling, "Scour Exchange", som kan bruges til alle slags filer, f.eks. MP3, video og billeder. Programmet er på kort tid - ligesom Napster - blevet meget populært, blot ikke hos den amerikanske filmindustri, som har svaret med et sagsanlæg.


I september måtte Scour afskedige to tredjedele af sine medarbejdere, og nu har firmaet valgt at gå i frivillig betalingsstandsning under den såkaldte "Chapter 11".


Indtil videre vil Scour's website og programmer fortsat være tilgængelige på Nettet, fortæller firmaet, som nu overvejer forskellige "strategiske alliancer og alternativer".


Så længe firmaet er i betalingsstandsning, bliver alle retssager automatisk stillet i bero. Det er bl.a. amerikanske mediegiganter som Disney, Viacom og Sony Pictures, som har sagsøgt firmaet.


(Kilde: CNET)


Læs også:

  • Napster-konkurrent fyrer to tredjedele af staben

  • Scour sagsøgt for at distribuere film
  • Læses lige nu

      Annonce

      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      Digital transformation | Ballerup

      Computerworld Cloud & AI Festival 2026

      Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

      Digital transformation | Frederiksberg

      Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

      AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

      Navnenyt fra it-Danmark

      Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

      Jeppe Lindberg

      Norriq Danmark A/S

      EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

      Michael Banegas Madsen

      EG Danmark A/S

      Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
      Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

      Johnny Krogsboll

      Arctic Wolf Networks