Amazon åbner sin Android App Store for udviklere

Den nye markedsplads for mobile applikationer er dog begrænset til brugere i USA.

Artikel top billede

Det ser ud til at Amazons app store til Android åbner inden længe. Nu kan udviklere tegne et medlemskab i den nye markedsplads for mobile applikationer. Medlemskabet er gratis i det første år.

Indtil videre vil Amazon kun sælge apps til kunder i USA, men det er også muligt for udviklere i andre lande at tilmelde sig.

Der er dog en række begrænsninger, herunder at Amazon først udbetaler penge til firmaer udenfor USA, når man har tjent mere end 100 dollar, og beløbet udbetales per check fratrukket amerikanske skatter og afgifter.

Nyheden om Amazons app store til Android slap allerede ud i september sidste år. Betingelserne for at få sin applikation med i den nye onlinebutik er omtrent de samme som det kendes fra andre lignende markedspladser, herunder Apples App Store til iPhone.

Amazon beholder en del af omsætningen og skal først godkende alle applikationer, inden de kommer med. Pornografi og andet ”anstødeligt” indhold er ikke tilladt.

Dermed er reglerne noget mere stramme end i Googles eget Android Market, hvor man blot kræver at beskrivelserne af de enkelte applikationer skal være dækkende – men ellers overlader det til brugerne at vælge mellem skidt og kanel.

Amazon har valgt en fremgangsmåde som minder mere om Apples, hvilket bliver beskrevet i denne artikel hos Techcrunch. Den største forskel mellem Android Market og Amazons nye app store ligger i prissætningen; det er Amazon – og ikke udvikleren – som bestemmer den endelige pris for applikationen.

En anden forskel er, at Amazon vil bruge teknologi fra sin eksisterende onlinebutik til at anbefale applikationer baseret på det, brugeren tidligere har købt.

Men fra starten er det altså kun Android-brugere i USA, der kan handle i den nye app store, og det vides ikke hvornår den bliver åbnet for brugere i resten af verden.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS