Danske piratjægere indtager USA

IFPIs danske detektivfirma, DtecNet, skal nu jage amerikanere, der downloader ulovligt materiale på nettet. Amerikanske RIAA har fyret sine egne detektiver og ansat DtecNet i stedet.

Den amerikanske musikindustris lobbyorganisation, RIAA, har sagt farvel til sin stærkt kontroversielle samarbejdspartner MediaSentry, hvis arbejde har ført til tusindsvis af sagsanlæg mod menige amerikanere, som ifølge musikindustrien har deltaget i fildeling af copyrightbeskyttet materiale. I stedet er danske DtecNet kommet til fadet hos RIAA.

DtecNet er dermed blevet omdrejningspunkt for det meste af film- og musik-industriens kamp mod internetpirater verden over.

I forvejen har DtecNet aftaler med de britiske rettighedshavere og den tilsvarende interesseorganisation i Australien, AFACT.

Baggrunden for den senest formentligt temmelig fede ordre til DtecNet er en kursændring, som musik-og film-industrien er i gang med i kampen mod fildelere.

Det er kun få uger siden at RIAA meldte offentligt ud, at man vil lægge stilen om: Fremover vil man ikke længere gå efter slutbrugere, og true dem med retssager til at betale erstatning for ulovlige downloads.

I stedet vil RIAA - ligesom søsterorganisationen IFPI i Europa - satse på aftaler med internetudbyderne, som man håber at få med til en model i stil med 3 strikes and you're out - også kaldet graduated response system.

Dette system er tilsyneladende bundet tæt op DtecNets model, som holder øje med hvilke filer, der cirkulerer på fildelingsnetværk og torrenttrackere, og i samme proces indsamler bevismateriale for at ulovlig deling af specifikke, beskyttede værker har fundet sted.

ComON har tidligere beskrevet DtecNet-teknologien, som IFPI håber at få indført i Danmark sammen med organisationens graduated repsonse system.


Modellen er for tiden til diskussion i en arbejdsgruppe under Kulturministeriet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S