Kingston investerer i DRAM-leverandør

RAM-producenten Kingston Technology har netop underskrevet en forretningsaftale om at købe for ca. 345 millioner kroner aktier i den førende japanske DRAM-producent Elpida.

RAM-producenten Kingston Technology har netop underskrevet en forretningsaftale om at købe for ca. 345 millioner kroner aktier i den førende japanske DRAM-producent Elpida. Elpida er en joint venture-virksomhed skabt af NEC og Hitachi.

Elpida er i forevejen leverandør til Kingston og producerer blandt andet chips til DDR400- og DDR2-RAM på sin fabrik i Hiroshima i Japan.

David Sun, medgrundlægger af Kingston, anfører, at Elpidas teknologi passer godt til Kingstons produktudbud, ligesom aftalen gør Kingston i stand til fortsat at tilbyde stort volumen over for sine globale kunder. Han forventer et fortsat strategisk samarbejde med Elpida, hvor Kingston både er aftager af Elpidas produkter og i et vist omfang benytter Elpida som modulsamler og testleverandør.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S