Patientjournaler kommer snart på nettet

De længe ventede patientjournaler er nu på vej på nettet, så folk selv kan læse dem, oplyser formanden for regionerne, Bent Hansen.

Nu bliver det snart muligt at finde og læse sin egen patientjournal fra både sygehuset og familielægen på nettet. Det er indholdet af en ny aftale, som regionerne har lavet med personaleorganisationerne i sygehusvæsenet.

De nye patientjournaler bliver i første omgang gjort tilgængelige via nettet i det gamle Viborg Amt. I løbet af 2007 skal projektet, hvor patienter selv kan læse, hvad lægerne skriver i journalerne, udbredes til resten af landet. Dog endnu ikke hovedstadsområdet og Bornholm.

Det er Region Hovedstaden, som selv har foretrukket at vente med at gå med i projektet. Her venter man, til de nye patientjournaler er bedre udviklet. Formanden for regionerne, Bent Hansen, vil ikke sætte dato på, hvornår hele landet har adgang til de elektroniske patientjournaler.

»Men det skal være inden for en rimelig kort tidshorisont,« siger regionsformanden til Ritzau.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS