De små virksomheder smider blanketterne ud

En ny undersøgelse viser, at de små og mellemstore virksomheder er godt rustet til den digitale hverdag og til at vinke farvel til papirerne.

De små og mellemstore virksomheder i Danmark er i høj grad rustet til en digital hverdag og parat til at indberette digitalt til det offentlige. Det viser en undersøgelse, som Håndværksrådet har gennemført i samarbejde med Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

Ifølge undersøgelsen er virksomhederne klar til at skifte papirblanketterne ud med digitale afløsere, hvilket samtidig giver mulighed for store besparelser for det offentlige.

»Det er positivt, at så mange små og mellemstore virksomheder er parate til mere digitalisering, som også gør dem mere konkurrencedygtige i forhold til globaliseringen,« siger økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen.

Over 500 af Håndværksrådet medlemmer har deltaget i undersøgelsen, og nogle af de deltagende i undersøgelsen kommer endvidere med anbefalinger til, hvordan den digitale omstilling også kan tage højde for virksomhedernes behov og ønsker. Her stod blandt andet en telefonisk hotline-service højt på ønskelisten.

Bendt Bendtsen forklarer, at han prioriterer dialogen med virksomhederne højt, så vi i Danmark får så gode vilkår som muligt. Også hos Håndværksrådet er man tilfreds med undersøgelsen.

»Virksomhederne efterspørger flere digitale løsninger men også hjælp til det. Det er derfor vigtigt, at vi her og nu har viljen til at investere på det digitale område,« siger Poul Ulsøe, der er formand for Håndværksrådet.

»Vi har nu etableret det vidensgrundlag, der skal til, for at gøre de små og mellemstore virksomheder til verdens mest digitale. Det vil kunne blive en løftestang for innovation og produktivitetsforbedringer i de mange små og mellemstore virksomheder,« siger han.

Dog fastslår rapporten, at det også skal være lettere og hurtigere at indberette til det offentlige. Således skal der tages hensyn til de mindst digitale, så de enten bliver i stand til at indberette selv eller kan outsource opgaven til en ekstern leverandør, der kan gøre det for dem.

»Nu har vi rapporten, der viser, hvad der skal til i relation til virksomhederne. Så er det op til politikkerne at beslutte, om man vil have flere virksomheder med på den digitale vogn,« siger vicedirektør i Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, Betina Hagerup til ComON.

Undersøgelsen viste, at godt seks procent af de små og mellemstore virksomheder ikke anvender it. De skal have tilbud, der gør det muligt for dem at få indberettet digitalt, hvor det ikke bliver muligt på papir, hedder det i en pressemeddelelse fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse