Sikkerheds-eksperter forudsiger flere netbank-indbrud

Efter det første indbrud hos en dansk netbank forudsiger sikkerheds-eksperter, at der vil ske flere forsøg på at stjæle penge hos netbank-kunder.

Nordens største bank Nordea har indrømmet at en dansk kunde fik stjålet 25.000 kroner efter et indbrud på pc'en. Sagen fra Nakskov er det første offentligt kendte angreb på en dansk netbank, men sikkerhedsfirmaet Virus112 vurderer, at den samme teknik vil blive anvendt i flere systematiske angreb.

De fleste danske netbanker benytter sikkerhedsnøgler som gemmes på brugerens pc. Nøglen kan kun bruges ved samtidig at indtaste et kodeord. Nordea-kunden fik uden sin viden installeret et fjernstyrings-program på sin computer, som aflurede koden og kopierede nøglen, hvorefter tyven havde let spil til at logge ind på netbanken og overføre penge til sig selv.

»Vi har før sagt, at orme og andre ondsindede programmer let kan implementeres til at finde sikkerhedsnøgler og passwords til netbanker. Sikkerheden hos de danske netbankbrugere er derfor ikke høj nok,« kommenterer Brian Petersen, direktør i Virus112.

I sikkerhedsbranchens sprog kaldes en virusinficeret maskine med en skjult bagdør for en »zombie-computer«. Enhver, der har en smule forstand på computere og netværk, kan finde disse inficerede computere og skaffe sig adgang gennem bagdøren.

Når man først har adgang til maskinen er det let at installere en såkaldt keylogger, som overvåger alt, hvad der indtastes. Derfra er det så kun at vente på, at brugeren benytter sin netbank og så sende oplysningerne til sig selv.

»Når man ser på stigningen af phishing-angreb, er det nærliggende at tro at vi ligeledes kommer til at se flere forsøg på at udnytte folks netbanker,« siger Brian Petersen.

Hos antivirus-leverandøren Symantec bekræfter sikkerheds-ekspert Ken Willen, at brugerens pc repræsenterer det svageste led i netbankernes sikkerhedskæde.

»Muligheden for at foretage denne form for tyveri har eksisteret i alle de år, hvor jeg har været i sikkerheds-branchen, og jeg har faktisk bare ventet på, at det skulle ske. Jeg kan godt forestille mig, at den konkrete sag vil animere andre til at forsøge det samme, men omvendt har sagen jo også demonstreret, at bankerne rent faktisk er i stand til at spore tyven meget hurtigt,« siger Ken Willen til ComON.

Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH) mener at den aktuelle sag bør give anledning til en grundig undersøgelse af bankernes sikkerheds-systemer.

»Med den voldsomme udbredelse af spyware og trojanske heste er der en risiko for at der kan ske misbrug. Risikoen er dog meget lille, hvis brugeren jævnligt scanner efter spyware på samme måde, som de fleste scanner efter virus. Ved misbrug hæfter kunden dog normalt kun for 1.200 kr., men FDIH opfordrer bankerne til at undersøge, om det er muligt at forbedre sikkerheden i lyset af den store udbredelse af spyware,« siger FDIH's direktør Morten Kamper.

Foruden det kendte råd om at benytte antivirus og firewall-software anbefales det, at man opbevare sin sikkerhedsnøgle på en diskette, USB-nøgle eller lignende, således at signaturfilen kun findes i maskinen når den benyttes.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network