Service Pack 2 frigives også til pirater

Microsoft frigiver snart Service Pack 2 til Windows XP. Af hensyn til sikkerheden vælger Microsoft at give personer med piratkopierede versioner af XP mulighed for at installere opgraderingspakken.

Microsoft skulle i forbindelse med frigivelsen af Service Pack 2 (SP2) overveje, om selskabet skulle vægte sikkerhed eller bekæmpelse af pirateri højst. Softwaregiganten valgte sikkerheden.

Det indebærer, at både personer med legitime licenser til Windows XP og brugere med piratkopierede versioner af styresystemet får mulighed for at installere SP2, der er en gratis opgradering til systemet.

Ved frigivelsen af Service Pack 1 var det derimod kun muligt at downloade og installere opgraderingen til systemet, hvis man på forhånd havde en legitim XP-licens.

Denne gang valgte Microsoft en anden prioritering grundet voksende bekymringer vedrørende sikkerheden. Det sker i forlængelse af, at virusprogrammører og hackere retter stadig mere alvorlige og kompromitterende angreb mod private samt virksomheder og organisationer ved at udnytte svagheder i Microsofts software.

Ved at have brugere, der ikke er sikrede optimalt, øges risikoen for større virusudbrud, hvilket påvirker internettet som helhed.

»Det var et svært valg, men vi besluttede til sidst, at selv om det er en person med en piratkopieret version af Windows XP, er det vigtigere at sikre hans system end at sikre vores indtjening,« udtaler Barry Goffe, produktmanager hos Microsoft.

SP2 er en 80-250MB-opdatering. Den mest synlige ændring, som SP2 introducerer XP-brugerne for, er Windows Firewall - ICF (Internet Connection Firewall). Den kommer til at fungere som en dynamisk firewall, som gør det muligt at slå porte til og fra afhængigt af brugerens behov.

En anden nyhed, som SP2 introducerer XP-brugere for, er en mere aggressiv holdning til sløsede brugere. Det viser sig eksempelvis ved, at automatiske påmindelser om at hente en ny patch ikke bare forsvinder af sig selv, hvis de ignoreres, men vil fortsætte med at huske brugerne på, at systemet skal opdateres.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS