Gordon Moore: Moore's Lov holder ikke

Intels grundlægger, Gordon Moore, der også er kendt som manden, der formulerede Moore's Lov, er klar til at revidere sin nu 35 år gamle lov.

Gordon Moore er Intels grundlægger og ophavsmanden til den kendte Moore's Lov fra 1965, der forudsiger, at antallet af transistorer i en chip vil fordobles hver attende måned.

Loven har holdt stik siden, men i et interview med IDG News i anledning af Intels 35 års jubilæum siger Moore, at loven må revideres.

Så sent som i februar i år, udtalte Moore på en konference for verdenseliten inden for design og udvikling af mikroprocessorer, at loven ville holde mindst 10 år endnu.

»Ingen fysisk kvantitet kan fortsætte med at forandre sig eksponentielt i al evighed. Alligevel ser jeg ingen umiddelbare forhindringer de næste ti år,« udtalte Moore i februar.

Moore ønskede dog ikke at udtale sig om udviklingen længere frem i tiden i den anledning. Nu er han til gengæld mere åben om sine fremtidsvisioner.

Spurgt direkte i et interview med en journalist fra IDG New om, hvor længe loven vil holde, svarer Moore: »Jeg tror, vi har 2 eller 3 generationer endnu, hvor vi bevæger os i samme retning. Derefter må vi ændre sti.«

Det, som har opfyldt loven, siden den blev formuleret i 1965, er muligheden for at gøre tingene stadig mindre. Det fakta, at materialerne nu er lavet af atomer, er en begrænsning i den retning.

Moore forestiller sig, at loven muligvis kan opretholdes, hvis den revideres til at antallet af transistorer i en chip vil fordobles hvert 4. år, og ved at hver chip bliver større rent fysisk.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS