Telmore dropper erhvervssatsning

Efter blot to uger har teleselskabet Telmore valgt at lukke og slukke for sin discountløsning til erhvervslivet. Til gengæld sænkes priserne på det almindelige produkt.

Efter blot to ugers levetid lukker Telmore for sin discountløsning til erhvervslivet. Ikke fordi produktet floppede - tværtimod trak det stor interesse fra også de eksisterende privatkunder. Derfor har Telmore valgt at droppe Telmore Pro, så der fremover kun tilbydes et produkt. Samtidig sænkes priserne, så de svarer til taksterne fra Telmore Pro.

»Med lanceringen af Pro produktet henvendte vi os først og fremmest til erhvervsmarkedet. Produktet har dog fået så stor en interesse fra eksisterende kunder, at vi har besluttet, det er enklere at tilbyde dette produkt til alle og ikke skelne mellem privat og erhverv. Det betyder, at de kunder, der har betalt for en oprettelse til Pro, naturligvis får deres penge tilbage,« lover Telmores direktør Frank Rasmussen.

I alt har 10.000 ud af Telmores godt 400.000 kunder tilmeldt sig Telmore Pro på de to uger produktet har eksisteret.

»Vi må vedkende os brugernes ønsker og behov, der er forankret i pris, funktionalitet, kvalitet og service. I et hårdt marked er det vigtigt, at kunderne føler sig trygge ved det selskab de har valgt,« siger Frank Rasmussen.

For at udligne forskellen mellem Pro og det almindelige Telmore-produkt sænker selskabet prisen på et minuts taletid med 15 øre til 85 øre. SMS-beskeder vil dog fortsat koste 20 øre per styk.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job