Svenske pirater streamer fodbold

I Sverige har tv-selskaberne fået et nyt pirat-problem. De dyre fodboldkampe bliver sendt live via nettet.

Internettet er blevet et rent slaraffenland, for folk der nægter at betale. Først var det softwareindustrien og musikbranchen, der blev ramt, og siden er tv-industrien blevet ramt på pengepungen. Nu har svenske pirater kastet sig over fodbold.

Fodbold er generelt en af de udsendelser, som tv-selskaberne betaler mest for. Det afspejler sig også i prisen på produktet, hvilket også piraterne har fundet ud af. Og i forrige uge blev de første pirat-transmissioner af fodbold fra Canal+ sendt via internettet.

Det er hjemmesiden tvstream.se, som står bag de første pirat-transmissioner i Sverige. Information om siden er blevet spredt på forskellige fodbold-foraer, og siden er der sendt direkte fodbold flere gange.

Det ser dog ud til, at tvstream.se er holdt op med at sende. Men spørgsmålet er, om det ikke blot er et spørgsmål om tid, før der dukker nye sider op.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job