Navision-udfasning får det blå stempel

Konkurrencestyrelsen fastslår, at Microsoft ikke handlede i strid med konkurrencereglerne, da de udfasede økonomistyringssystemet Navision N3.

Microsoft var i sin gode ret til at udfase økonomistyringssystemet Navision N3. Det har Konkurrencestyrelsen netop fastslået.

Det skabte ellers stor debat, da Microsoft i 2002 meddelte, at de ved udgangen af 2003 ville stoppe med at lave licensudvidelser til systemet. Det blev fremført, at Microsoft ved denne fremgangsmåde begrænsede kundernes mulighed for fortsat at udnytte deres licenser.

Når der ikke længere kan konfigureres licensudvidelser, kan kunderne ikke længere tilpasse antallet af tilsluttede brugere til systemet. Derved får de ikke samme udbytte af økonomisystemet som tidligere. En række henvendelser til Konkurrencestyrelsen pegede samtidig på, at sådanne licensudvidelser ikke var forbundet med væsentlige udgifter hos Microsoft.

Styrelsens undersøgelser viser imidlertid, at antallet af brugere efterhånden er blevet så lille, at indtægterne fra systemet ikke vil kunne dække omkostningerne til fortsat drift af konfiguratoren fra N3-licenser.

Konkurrencestyrelsen understreger dog, at leverandører af økonomistyringssystemer generelt skal være påpasselige med betingelserne for udfasninger. Man kan risikere at stå i en situation, hvor virksomheder lider så store tab, og leverandørens begrundelser for en udfasning er så tynde, at der kan være tale om en overtrædelse af konkurrenceloven.

Allerede i 1997 stoppede udviklingen af N3 til fordel for blandt andet afløseren Navision Financial.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere