Ny MyDoom-variant skal ramme Microsoft

MyDoom.B var programmeret til at nedlægge Microsoft.com, men angrebet mislykkedes. Nu er der fundet endnu en variant af MyDoom med samme ærinde, som måske har større held med sig.

Sikkerhedseksperter frygter, at en ny variant af MyDoom lavet med henblik på at rette et DDOS-angreb mod Microsoft, får mere held til at sprede sig end forgængeren MyDoom.B, som også havde til hensigt at ramme Microsoft.com.

Samtlige MyDoom-varianter er programmerede til at udnytte inficerede computere til DDoS-angreb, som kan sætte de ramte virksomheders servere ud af funktion.

Det lykkedes MyDoom.A i kraft af de mange inficerede computere at nedlægge virksomheden SCO's internetside ved at rette et DDOS-angreb mod virksomhedens servere.

Derimod var spredningen af MyDoom.B ikke kraftig nok til, at det lykkedes at nedlægge Microsoft.com.

Den seneste MyDoom-variant, W32.Mydoom-C.worm, også kaldet Doomjuice, har måske bedre held til at sprede sig end forgængeren.

Den nye variant udnytter en bagdør i sårbare systemer til spredning, som er oprettet af MyDoom.A og MyDoom.B. Når et system er fundet, hvor bagdøren er aktiv, kopieres den automatisk til harddisken og afvikler sig selv.

Det vurderes, at den nye variant er sendt i omløb hen over weekenden, og har sandsynligvis allerede opnået en effektiv spredning.

Mydoom.C har ingen udløbsdato og igangsættes med det samme. Angrebet vil dog forværres efter den 12. februar 2004, hvor der startes et stort antal tråde mod www.microsoft.com.

Trusselen fra Mydoom.C kan fjernes ved at foretage en ctrl+alt+delete og afslutte jobbet: "intrenat.exe". Dernæst bør man manuelt slette filen fra Windows-systemmappen og genstarte systemet.

Da Mydoom.C opnår adgang til systemer via en bagdør efterladt af MyDoom-varianterne, anbefales det, at inficerede systemer installerer og vedligeholder et antivirusprodukt.

MyDoom.C er udelukkende netværksbaseret. Det vil sige, at den ikke spreder sig via e-mail eller KaZaa, men udelukkende til inficerede MyDoomværter.

Der er allerede flere former for ondsindet kode i omløb, som udnytter den bagdør, der er installeret af MyDoom.A og B, og som kan give hackere fjernkontrol over inficerede computere. Det gælder blandt andet W32.Vesser-A.worm.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S