Stort patent på små chips

Forskere hos Hewlett-Packard har fået patent på en teknologi til fremstilling af mikroskopiske processorer, der kan indlejres i almindelige hverdagsgenstande eller sprøjtes ind i blodbanen.

Fremtidens processorer bliver så små, at de næsten ikke kan ses med det menneskelige øje. Det kan blive resultatet af ny teknologi, som forskere hos Hewlett-Packard netop har fået patent på. Forskerne arbejder på at skabe chips der består af enkelte molekyler - med samme ydelse som den næste generation af silicium-chips, men 1.000 gange mindre og billigere.


I dag indeholder almindelige silicium-chips millioner af transistorer, og hver ny generation indeholder stadig flere og mindre transistorer. På et tidspunkt kan transistorerne ikke gøres mindre - og udviklingen går i stå.


Den eneste redning er at skifte til et andet materiale end silicium, og der forskes heftigt i mange forskellige alternative teknologier. Forskere har allerede vist, at dele af nogle molekyler kan åbnes og lukkes, hvilket betyder at molekylet kan anvendes som en tændt/slukket kontakt.


Stan Williams og Phil Kuekes fra Hewlett-Packard har sammen med forskere fra det militært finansierede UCLA-projekt udviklet en metode, som gør det muligt at forbinde sådanne molekylære kontakter med kemiske "tråde" på seks gange to atomer.


Den største forhindring ligger imidlertid i den teknologi, som skal skabe forbindelse mellem molekyle-strukturen og resten af computeren, så informationer kan flyde frem og tilbage. Williams og Kuekes har nu fået patent på en kemisk proces og et program, som løser dette problem ved at ordne det molekylære system og skabe en slags kort, som betyder at computeren kan adressere individuelle områder.


"Vi mener at det er omtrent den eneste seriøse løsning indtil videre der kan produceres," siger Kuekes til Associated Press. "Hvis dette skal blive til en kommercielt bæredygtig teknologi, skal det nødvendigvis fungere i masseproduktion," slutter han.


På nedenstående adresse findes en uddybende artikel om forskning indenfor molekyle-chips.


(Kilde: Wired)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere