Stort patent på små chips

Forskere hos Hewlett-Packard har fået patent på en teknologi til fremstilling af mikroskopiske processorer, der kan indlejres i almindelige hverdagsgenstande eller sprøjtes ind i blodbanen.

Fremtidens processorer bliver så små, at de næsten ikke kan ses med det menneskelige øje. Det kan blive resultatet af ny teknologi, som forskere hos Hewlett-Packard netop har fået patent på. Forskerne arbejder på at skabe chips der består af enkelte molekyler - med samme ydelse som den næste generation af silicium-chips, men 1.000 gange mindre og billigere.


I dag indeholder almindelige silicium-chips millioner af transistorer, og hver ny generation indeholder stadig flere og mindre transistorer. På et tidspunkt kan transistorerne ikke gøres mindre - og udviklingen går i stå.


Den eneste redning er at skifte til et andet materiale end silicium, og der forskes heftigt i mange forskellige alternative teknologier. Forskere har allerede vist, at dele af nogle molekyler kan åbnes og lukkes, hvilket betyder at molekylet kan anvendes som en tændt/slukket kontakt.


Stan Williams og Phil Kuekes fra Hewlett-Packard har sammen med forskere fra det militært finansierede UCLA-projekt udviklet en metode, som gør det muligt at forbinde sådanne molekylære kontakter med kemiske "tråde" på seks gange to atomer.


Den største forhindring ligger imidlertid i den teknologi, som skal skabe forbindelse mellem molekyle-strukturen og resten af computeren, så informationer kan flyde frem og tilbage. Williams og Kuekes har nu fået patent på en kemisk proces og et program, som løser dette problem ved at ordne det molekylære system og skabe en slags kort, som betyder at computeren kan adressere individuelle områder.


"Vi mener at det er omtrent den eneste seriøse løsning indtil videre der kan produceres," siger Kuekes til Associated Press. "Hvis dette skal blive til en kommercielt bæredygtig teknologi, skal det nødvendigvis fungere i masseproduktion," slutter han.


På nedenstående adresse findes en uddybende artikel om forskning indenfor molekyle-chips.


(Kilde: Wired)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere