Artikel top billede

Satellit skal afsløre klimaforandringer

Danske forskere har deltaget i udviklingen af en satellit, der skal måle isens tykkelse.

Den 25. februar næste år skal CryoSat-2-satellitten sendes op fra en russisk rumbase. Den rigtige satellit fra ESA venter i øjeblikket solidt indpakket i Rusland, men en nøjagtig kopi kan i øjeblikket ses i København. En 4,5 meter høj kopi af satellitten er stillet op på Kongens Nytorv som en del af en udstilling om rumforsknings betydning for klimaet.

Danske forskere fra DTU Space har deltaget i udviklingen af CryoSat2, der skal måle udsvingene i polarisens tykkelse. Det skal give et klarere billede af klimaforandringerne og deres konsekvenser for indlandsisen og dermed også den mulige stigning af vandstanden i verdenshavene. Dermed kan satellitten måske levere en del af svaret på, om isen faktisk smelter som følge af den globale opvarmning,

Forskerne fra Danmark har blandt andet bidraget gennem målinger på stedet i Grønland fra fly, der skal bruges til at kontrollere, om satellitten til sin tid måler rigtigt.

CryoSat2 skal måle isens tykkelse fra en højde på 720 kilometer. Og forhåbentlig går det bedre end med forgængeren, som kun fik ganske kort tid i luften inden den faldt i havet efter en teknisk fejl på den russiske raket, der sendte raketten op i oktober 2005. CryoSat2 bygger på den oprindelige CryoSat-satellit, som altså aldrig nåede at begynde sine målinger.

Udstillingen på Kongens Nytorv kan ses frem til klimatopmødet i København slutter den 18. december.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere