Sprogfolk i hele verden er en god dansk ide

Danske wordy.com er en genial idé. Det mener flere investorer, der står klar med kapital og rådgivning.

Wordy.com er en lille dansk webtjeneste, som kan være på vej mod anerkendelse i det store udland.

På Wordy.com kan man indsende engelsksprogede tekster og få dem korrekturlæst inden for meget kort tid. Det er en korrekturlæsningsservice til folk, der skriver på engelsk, men ikke selv har engelsk som hovedsprog, forklarer Wordy-stifter Anders Schepelern.

Der er flere end direktøren, der kan se det smarte i den forretning. På iværksætter-konferencen Seedcamp i weekenden i London kom Wordy.com i finalen sammen med 12 andre iværksættere. Der har været 600 deltagere fra begyndelsen.
Med finaleprisen følger en investering på over 300.000 kroner og rådgivning fra flere erfarne folk. For eksempel er Google og PayPal sponsorer af Seedcamp.

Erfarne folk over hele kloden
Wordys force er, at firmaet har placeret sine professionelle korrekturlæsere over hele verden.

“Servicen fungerer på den måde, at man sender sin tekst af sted, får et tilbud inden for et minut og få minutter senere går en korrekturlæser i gang med at luge ud i de sproglige og grammatiske fejl. Wordy.com har professionelle, engelske korrekturlæsere i alle tidszoner, hvilket i praksis betyder, at servicen fungerer døgnet rundt, selvom man sender sin tekst søndag nat eller onsdag morgen, kan man være sikker på hurtig levering”, siger Anders Schepelern.

Et af Wordys fokusområder er for eksempel de engelsksprogede firmabeskrivelser, som både danske og udenlandske firmaer lægger på deres hjemmesider. Her er der ofte sproglige eller grammatiske fejl.

Se listen over de resterende 11 finaledeltagere i faktaboksen til højre.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S