Der hersker ikke mangel på arbejdsopgaver til IT-afdelingerne efter det vellykkede skift til år 2000. Det viser en undersøgelse, som Dansk Dataforening har lavet, hvor en række IT-chefer er blevet spurgt om behovet for arbejdskraft fremover.
De folk, der har været beskæftiget med år 2000 spørgsmålet, vil typisk fortsætte med opgaver, der er rettet mod drift og vedligehold, mens det kun er en mindre del, der skal arbejde med konverteringsproblemer i forbindelse med Euroen.
"Det er bekymrende, da undersøgelsen omfatter et halvt hundrede ret store virksomheder, og to tredjedele af dem siger, at de ikke kan håndtere euroen, og halvdelen af disse er ikke i gang med at omstille deres systemer til at kunne det. Det er en bekymrende høj andel," siger Tony Franke, direktør i Dansk Dataforening.
I de virksomheder, der har et større personalebehov efter Y2K, er det især systemudviklere, netværksansvarlige og IT-projektledere, der er behov for.
(Kilde: Thomas Eriksen, Dataposten)