Ericsson-spion idømt otte års fængsel

Den hovedmistænkte fra spionagesagen mod Ericsson fik i går stadfæstet en tidligere dom på otte års fængsel.

Det blev i går stadfæstet, at 46-årige Afshin Bavand, som er hovedmistænkt for industrispionage mod Ericsson, skal idømmes otte års fængsel. Afshin Bavand var tidligere ansat hos Ericsson.

I november sidste år blev den 46-årige taget på fersk gerning i færd med at overlevere dokumenter til en russisk underofficer. Dokumenterne indeholdt fortrolig information om Ericsson og produkter fra firmaets forsknings- og udviklingsafdeling.

Afshin Bavand samt to medhjælpere, som også er tidligere Ericsson-ansatte, blev arresteret i sagen.

Afshin Bavand fik den 17. juni 2003 en dom på otte års fængsel for at have overleveret følsom information om Ericssons teknologi til den russiske ambassade i Stockholm. To medtiltalte mænd på henholdsvis 45 og 40 år blev idømt 3 og 1 års fængsel. De tre mænd valgte at anke dommen.

De to medtiltales dom blev ændret. Den 45-åriges dom blev skærpet fra en straf på tre år til fire år. Derimod blev den 40-årige frikendt.

Den tidligere dom mod den 46-årige hovedmistænkte blev derimod stadfæstet. I dommen hedder det at »spionagen har ført til beviselig mærkbar skade for Ericsson og må bedømmes som særlig alvorlig.«




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere