Spilgigant betaler fire mia. kr. for mobilspil

Electronic Arts vil overtage Jamba Mobile for omkring fire milliarder kroner.

Verdens største udgiver af computer- og videospil, Electronic Arts (EA), har budt lidt over fire milliarder kroner for firmaet Jamdat Mobile, der er specialiseret i spil til mobiltelefoner. EA's bud, som svarer til 27 dollar per aktie, fik omgående Jamdats aktiekurs til at stige med 19 procent.

Med overtagelsen ønsker spilgiganten at styrke sin position inden for mobil underholdning. De to selskaber planlægger at udgive mere end 50 spil til mobiltelefoner i løbet af det første år efter afslutningen af handlen, der ventes at falde på plads senest i marts 2006.

Spilfirmaet Jamdat er bedst kendt for mobilspil som Tetris, Bejeweled og Jamdat Bowling, der sælges som downloads for mellem 25 og 50 kroner

EA står især stærkt når det gælder sportsspil til Xbox og PlayStation, men spilsalget er faldet i den seneste tid, fordi mange venter på den nye generation af konsollerne.

Jamdat har omkring 350 medarbejdere og kontorer i Honolulu, Montreal, Tokio, London, Bukarest og Hyderabad. Selskabets direktør, Mitch Lasky, skal fremover stå i spidsen for EA's division for mobilspil.

Det anslås at markedet for spil til mobiltelefoner havde en værdi på seks milliarder kroner i 2004 og sandsynligvis bliver fordoblet i det indeværende år.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S