HP opjusterer i blodigt marked

"Det går sgu da meget godt". Omtrent sådan ville det lyde, hvis man oversatte hardware-giganten HPs seneste børs-udmelding til normaldansk.

Selvom netop HPs kerneområder, pc'er, servere og storage, er udset til at blive de hårdest ramte områder af it-branchen, når finanskrisen begynder at kræve it-ofre, så er verdens største hardware-leverandør i fin form til at stå i mod udfordringerne. Det skiver Wall Street Journal i dag.

Ifølge finansavisen har HP bebudet så gode resultater i det seneste regnskabskvartal, at analytikerne er blevet taget med bukserne (og forventningerne) nede.

Selskabets egne forventninger til det kommende år er så positive, at man ligefrem har valgt at opjustere indtjenings-satsen for det kommende første kvartal i det netop startede regnskabsår. Omsætningen i det kommende år ventes dog at falde, hvilket har at gøre med den stigende dollarkurs, skriver Wall Street Journal.

I modsætning til HP tror Intel ikke på, at det nok skal gå. I sidste uge sænkede chip-giganten sine forventninger dramatisk.

Men i dag steg HP-aktien med 12 procent til 32,91 dollars og skaffede så meget optimisme på børsen, at også andre it-firmaer fik løftet kursen lidt.

HP annoncerede tidligere, at selskabet vil nedbringe antallet af medarbejdere med 24000 - svarende til 7,5 procent af den samlede stab - som følge af overtagelse af storage- og service-giganten EDS.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S