Adobe køber web-tekstbehandling

Adobe Systems har købt firmaet bag det internetbaserede tekstbehandlingsprogram Buzzword.

Microsoft og Google får nu en ny konkurrent på markedet for onlinebaserede Office-programmer. Adobe, som allerede er stærkt etableret med sit PDF-format, har netop købt firmaet Virtual Ubiquity, der står bag tekstbehandlings-programmet Buzzword.

Det netbaserede program er udviklet ved hjælp af Adobes Flex-software og kører i Adobe Flash Player. Programmet er dermed uafhængig af, hvilken browser eller enhed man bruger, og det indeholder avancerede funktioner til gruppearbejde og deling af dokumenter.

»Vi har ladet os inspirere af, hvordan nutidens ungdom bruger nettet til både arbejde og fritid, og hvordan det påvirker vores måde at samarbejde på. Resultatet af denne inspiration er et online tekstbehandlingsprogram for 'Facebook-generationen', som vil arbejde sammen på nettet uden at skulle gå på kompromis med kvaliteten,« siger Rick Treitman, adm. direktør for Virtual Ubiquity.

Firmaets grundlæggere har blandt andet arbejdet med udviklingen af Lotus Notes og følger med til Adobe.

Samtidig har Adobe introduceret en ny dokument-delingstjeneste, der skal gøre det lettere at dele og organisere sine dokumenter på nettet. Den har fået den foreløbige arbejdstitel »Share« og er ligesom Buzzword stadig i betafasen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere