Dantalk-direktør meldt til politiet

Kurator i Dantalks norske datterselskab, mener at den tidligere direktør for Dantalk, Gudmundur Sigurdsson, uretmæssig tømte det norske selskabs pengekasse. Derfor har han nu meldt Sigurdsson til politiet.

Mobilforhandlerkæden Dantalk dækkede først sine egne økonomiske interesser før de andre kreditorer, da selskabet sendte penge fra det norske datterselskab til Danmark, mener norsk kurator. For betalingen skete kun 11 dage før konkursen i det norske selskab. Derfor kræver Dantalks norske kurator Andreas S. Christensen nu, at pengene bliver sendt tilbage til det norske selskab.

»Der er afdækket et klart omstødelig forhold ved at moderselskabet overfører hoveddelen af sine likvide midler med kr. 660.000 den 8 september 2008 til Dantalk Invest A/S,« skriver Andreas S. Christensen i sin konkursredegørelse.

Andreas S. Christensen har politianmeldt den tidligere direktør for Dantalk, Gudmundur Sigurdsson, som var bestyrelsesformand i det norske Dantalk-selskab, da Sigurdsson »kan mistænkes« for at tømme Dantalks norske kasse på bekostning af selskabets andre kreditorer.

Ifølge kuratoren skete betalingen til Danmark samtidig med, at Dantalk aftalte opsigelsesgodtgørelser med de ansatte og kendte til den gæld, som selskabet havde oparbejdet til andre kreditorer.

»Dette betyder, at [pengene] hovedsagelig syntes at være viderebetalt til moderselskabet som dækning for selskabets tidligere lån,« lyder det.

Ifølge norsk ret er det ulovligt at betale en kreditor, hvis det betyder, at betalingen tømmer kassebeholdningen så meget, at skyldneren ikke kan betale sine andre kreditorer.

Overfor CRN har Gudmundur Sigurdsson tidligere afvist at pengeoverførselen var ulovlig, da Dantalk var tæt på at få tilført friske penge fra endnu en investor, der stod klar i kulissen.

»Det var en midlertidig transaktion, og det var forventet, at pengene igen skulle retur til Norge,« hævdede Gudmund Sigurdsson dengang overfor CRN.

Ifølge Andreas S. Christensen har Gudmundur Sigurdsson fortalt, at pengene blev overført efter ordre fra en af Dantalks investorer, at han ikke handlede på eget initiativ.

De påstande har ikke overbevist kuratoren, der ikke kunne finde nogen investoraftale og mener, at bestyrelsesformanden har et ansvar for pengeoverførslen uanset om den skete efter ordre eller på eget initiativ.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere