Spioner har bidraget til Windows 7

Det hemmelighedsfulde NSA har hjulpet med udviklingen af Windows 7.

Den amerikanske efterretningstjeneste National Security Agency (NSA) har arbejdet sammen med Microsoft om udviklingen af Windows 7. Det fortalte Richard Schaeffer, der er chef for "information assurance" hos NSA, under en høring i det amerikanske senat i denne uge, skriver Computerworld USA.

NSA har hjulpet Microsoft med at forbedre sikkerheden i det nye styresystem og udvikle nye muligheder til at afværge trusler uden at begrænse brugeren i det daglige arbejde med computeren. Den sidste udgave af Windows, Vista, blev netop kritiseret for den meget restriktive User Account Control, hvor brugeren konstant bliver bedt om at bekræfte handlinger på computeren.

I tidligere versioner af Windows har NSA også bidraget med sin viden om sikkerhed - det menes at NSA aflytter en stor del af verdens elektroniske kommunikation - og senest har efterretningstjenesten meddelt, at man også vil samarbejde med Apple, Sun og Red Hat om at sikre Mac OS, Solaris og Linux.

Dermed reagerer NSA på den stigende trussel mod nationens kritiske infrastruktur og erhvervsliv, hedder det i en udtalelse. Men det kan give bagslag. Når NSA er involveret, opstår der hurtigt rygter om, at spionerne har indbygget en hemmelig bagdør i systemerne.

Men deres indgreb begrænser sig angiveligt at udvikle retningslinier og tjeklister for sikkerheden - en del af disse er også frit tilgængelige på NSAs hjemmeside.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis