AOL lukker i Europa

AOL fyrer nu alle sine ansatte i Sverige, Tyskland og andre europæiske lande.

(opdateret) Der var engang, hvor America Online (AOL) var en af verdens største internet-giganter. Det var dengang, hvor man stadig snakkede om portaler – om at holde brugerne fanget på ét sted på nettet. Dengang, hvor AOL kunne betale 4,2 mia. dollar for verdens største browser-firma, Netscape.

Men sidenhen er det gået nedad bakke for AOL. I 2004 havde AOL stadig 20.000 medarbejdere fordelt over hele verden – med den seneste fyringsrunde er tallet reduceret til under 5.000.

AOL har netop meddelt, at kontorerne i de fleste europæiske lande lukkes. Det gælder blandt andet Sverige, Tyskland, Frankrig og Spanien. I Tyskland har AOL kontorer i fire byer, Hamborg, Düsseldorf, München og Frankfurt, som alle bliver lukket.

Kun i Storbritannien skal der fortsat sidde en håndhold medarbejdere og stå for bannersalg og kundesupport.

I november 2009 meddelte AOL, at 2.500 stillinger skulle nedlægges – gerne ved frivillig fratrædelse. Men der var ikke nok frivillige, og nu har AOL så udskrevet 1.200 fyresedler – en del af dem i moderlandet USA. AOL er ejet af mediekoncernen Time Warner.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S