3Com dropper web-enheder

Hardware-firmaet 3Com har besluttet at indstille produktionen af Audrey og Kerbango, to Internet-enheder til hjemmet.

Forbrugerne ønsker ikke færdigpakkede Internet-apparater til hjemmet. Det kan lyde som en simpel konklusion, men det amerikanske firma 3Com har betalt mere end 80 millioner dollar for at komme frem til denne indsigt.


Sidste juni købte 3Com firmaet Kerbango for 80 millioner dollar. Firmaets eneste produkt var en Internet-radio med samme navn. Onsdag i sidste uge meddelte 3Com så, at man ikke længere vil producere radioen. Det samme gælder 3Coms egen Audrey, en slags web-tablet, der blev lanceret i oktober 2000.


Audrey blev lanceret med en omfattende marketing-kampagne, der omfattede annoncer i trykte medier og tv-reklamer. Internet-enheden til 499 dollar var beregnet til køkkenet, og dens ydre kunne rengøres med en svamp.


Sandsynligvis vil 3Com nu helt opløse sin "Internet appliances" division, men firmaet vil fortsat fremstille produkter til hjemme-netværk. Audrey og Kerbango er de eneste to produkter, som divisionen har lanceret.


3Com vil også standse salget af sit Webcam, som produceres i en anden division.


(Kilde: CNET)

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S