Netkoncept fordobler omsætningen

Netkoncept fik et rekordår i 2003. Omsætningen steg fra 126 til 304 millioner kroner i forhold til året før.

Netkoncept fik et rekordår i 2003. Omsætningen steg fra 126 til 304 millioner kroner i forhold til året før, mens årets driftsresultat før skat viser en fremgang fra 5,8 til godt 7 millioner kroner, oplyses det.

Overtagelsen af IT-handelsvirksomheden Websales IT samt en fokuseret satsning på partnerskaber og en model med fagligt højt kvalificerede business managers er ifølge Netkoncept baggrunden for det positive årsregnskab.

I regnskabsåret, der sluttede den 31. december, ansatte Netkoncept 45 nye medarbejdere. Denne tendens er i øvrigt fortsat i 2004, oplyses det, hvor der i årets første fire måneder er ansat 38 nye medarbejdere.

Administrerende direktør Eske Munck betegner resultatet som »meget tilfredsstillende« og oplyser, at regnskabet som helhed lever op til forventningerne.

»Opkøbet af aktiviteterne fra Websales IT i efteråret var det foreløbig sidste, vigtige element i vores strategi om at blive til en full-service-leverandør af it-løsninger og konsulentydelser. Vi fremstår nu som en komplet it-infrastruktur-virksomhed, hvilket også afspejler sig i regnskabet. Det viser tydeligt, at kunderne i dag efterspørger hele »pakken«, når de har brug for ydelser indenfor it - og den pakke kan vi nu levere,« siger Eske Munck.

»Modellen med fast tilknyttede business managers til hvert af vores udvalgte hovedområder har vist sig at være et værdifuldt redskab. Vores sælgere skal identificere og afdække kundens behov, ud fra hele Netkoncepts løsnings- og ydelsespalette, for derefter at bringe den rette spidskompetence i stilling over for kunden. Dermed har kunden kun én kontakt til Netkoncept, men får samtidig leveret den højst mulige ekspertise,« forklarer han.

Det er andet år i træk, at omsætningen fordobles - og ifølge Eske Munck forventes det også at ske i det nuværende regnskabsår. Antallet af nye medarbejdere vil dog ikke stige i den takt, der har været gældende de to sidste år.

»Med det nuværende antal medarbejdere er vi gearet til at klare den forventede omsætning på godt 630 millioner kroner i 2004,« siger Eske Munck.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job