Dansk IT: Mobilselskaberne piver

Dansk IT mener, det er hykleri, når mobilselskaberne ikke vil acceptere IP-leverandørernes oprør mod mobilselskabernes forretningsdominans.

Ifølge Dansk IT bør det ikke komme som en overraskelse for mobilselskaberne, at IP-leverandører prøver at gå uden om de dyre mobilnet - og derfor bør de heller ikke beklage sig.

Forleden kunne ComON fortælle, at mobilselskaberne er utilfredse med, at IP-leverandørerne bruger simkort til at dirrigere trafikken uden om mobilnettet, men nu går Dansk IT til angreb på mobilselskaberne. "I har selv bedt om det, så lad være med at pive" lyder beskeden.

»IP-selskaberne benytter sig blot af den enorme skævhed i taksterne, som mobilselskaberne selv har opbygget og tjent store penge på i mange år. På den baggrund virker det noget besynderligt, at mobilselskaberne nu spiller de forurettede. Det er svært at have medlidenhed med dem,« siger politisk konsulent i Dansk IT, Anders Sparre, til ComON.

Fænomenet med IP-leverandører, der går uden om mobilselskaberne, kommer ikke som nogen overraskelse. Ifølge Dansk IT er det blot et symptom på, at det i lang tid har været alt for dyrt at lave opkald til mobiltelefoner, og foreningen hilser derfor IT-og Telestyrelsens kommende indgreb velkommen.

»Derfor er det godt, at IT- og Telestyrelsen nu planlægger et indgreb mod termineringsafgifterne. Brugen af gsm-gateways er jo blot et symptom på, at mobilselskabernes priser er helt forskruede, og de er vel næsten den bedst tænkelige illustration af, at der er behov for styrelsens planlagte prisindgreb,« siger Anders Sparre og tilføjer, at Sonofon og de andre mobilselskaber hellere skulle bruge kræfterne på at sænke priserne i stedet for beklage sig.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland